Prema informacijama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO), krajem listopada 33.061 umirovljenik koristio je mogućnost rada pola radnog vremena dok je istovremeno primao mirovinu. Ovaj broj raste, a većinu zaposlenih umirovljenika čine muškarci, njih 21.505. U usporedbi s prošlom godinom, kada je radilo oko 23.000 umirovljenika, evidentan je trend povećanja.
Umirovljenici se najčešće zapošljavaju u sektoru trgovine i popravka motornih vozila, gdje je zaposleno 5.568 njih. Ostale djelatnosti uključuju prerađivačku industriju, stručne i tehničke usluge, administrativne i pomoćne usluge, građevinarstvo, kao i prijevoz i skladištenje. Najveći broj zaposlenih umirovljenika dolazi iz Zagreba (9.508), a slijede Splitsko-dalmatinska županija s 3.636 zaposlenih, te Primorsko-goranska, Istarska i Zagrebačka županija.
Kako bi se potaknulo duže ostajanje u radnom odnosu, HZMO nudi benefite: osiguranicima starijim od propisane dobi za starosnu mirovinu, uz 35 godina staža, povećava se osnovica za izračun mirovine za 0,45% za svaki mjesec dodatnog rada, do maksimalno pet godina. To može rezultirati povećanjem mirovine do 27%, ako osoba radi do svoje 70. godine.
Do listopada ove godine, 5.032 osobe ostvarile su pravo na prijevremenu mirovinu, a trenutno je 212.669 korisnika prijevremene mirovine. Ovi korisnici, u prosjeku, imaju duži staž od onih koji primaju punu starosnu mirovinu, ali i nižu prosječnu mirovinu od oko 55 eura. Prosječna iznos prijevremene mirovine u listopadu bio je 572,11 eura, dok je prosječna starosna mirovina iznosila 627,92 eura.
Muškarci mogu otići u prijevremenu mirovinu s 60 godina i 35 godina staža, a od 1. siječnja 2030. uvjeti će se izjednačiti za žene i muškarce. Ženama trenutno traje prijelazno razdoblje, a sljedeće godine uvjet za prijevremenu mirovinu iznosit će 58 godina.