Na popularnom forumu Reddit jedan je korisnik iz Hrvatske opisao radno iskustvo sa stranim kolegama iz Nepala, Indije i Pakistana te upitao druge kako se snalaze u suradnji s radnicima koji dolaze iz inozemstva. Njegovo pitanje potaknulo je raspravu u kojoj su brojni Hrvati podijelili svoja mišljenja i iskustva.
Dio komentatora naglasio je da posao stranih radnika ne bi trebali ispravljati domaći zaposlenici, već da je odgovornost na poslodavcima. Neki su savjetovali prijavljivanje problema nadređenima, dok su drugi istaknuli da je ponekad najbolje potražiti drugo radno mjesto ako se previše posla prebacuje na leđa jedne osobe.
Unatoč kritikama, mnoga iskustva bila su iznimno pozitivna. Nepalci, Bangladešani i Indijci opisani su kao vrijedni, uredni i spremni na učenje. U uslužnim djelatnostima posebno su pohvaljeni Filipinci i Ukrajinci koji su se brzo uklopili i svladali hrvatski jezik, a komentatori su istaknuli kako su Ukrajinke već nakon nekoliko godina boravka u Hrvatskoj govorile gotovo savršen hrvatski.
S druge strane, pojedini komentari istaknuli su lošija iskustva s Egipćanima koje su opisali kao neorganizirane i nezainteresirane za posao. U IT sektoru Indijci su dobili ocjene „solidni, ali bez previše improvizacije“, dok su Nepalci istaknuti kao kolege s kojima se mnogi vole družiti i izvan radnog vremena.
U zaključku rasprave prevladalo je mišljenje da, iako postoje početne poteškoće u komunikaciji i prilagodbi, strani radnici često ostavljaju dobar dojam te se s vremenom pokažu kao vrijedni i pouzdani članovi tima.





