U prosincu prošle godine, vrijednost “gotovinaca” u Hrvatskoj, koji se koriste za financiranje manjih projekata, kupnju automobila i druge potrošnje, dosegnula je gotovo osam milijardi eura, što čini 36,7 posto ukupne vrijednosti svih kredita. U odnosu na prosinac 2022., vrijednost gotovinskih kredita porasla je za impresivnih 10,9 posto u prosincu 2023., dok je mjesečni rast iznosio pola posto, što predstavlja najvišu stopu mjesečnog rasta od svibnja 2019. godine.
Analitičari Raiffeisen banke ističu da je snažan rast potražnje za “gotovincima” posljedica jače sklonosti prema kupnji trajnih potrošnih dobara uslijed rasta nominalnih i realnih plaća, te rastuće potrebe za financijskim pozajmicama zbog inflacijskih pritisaka u posljednje dvije godine.
U uvjetima rasta nominalnih plaća, očekuje se daljnji porast potražnje za ovim kreditima. Najveće banke u zemlji nude gotovinske kredite s maksimalnim iznosom od 40.000 eura i najduljim rokom otplate od 120 mjeseci, odnosno 10 godina.
Važna razlika među kreditima je kamatna stopa. Gotovinski krediti u većini banaka nude se uz fiksnu kamatnu stopu, koja se kreće između 5,9 i 7,44 posto. Primjerice, klijenti Hrvatske poštanske banke imaju najpovoljnije uvjete s kamatnom stopom od 5,9 posto, dok je nešto viša u Erste banci, 6,06 posto.
Kamate od 6,7 i 6,91 posto nude OTP banka i Zagrebačka banka. S druge strane, najviše kamatne stope na “gotovince” imaju PBZ, Addiko Bank i Raiffeisen banka, koje nude kamate od 7,21 do 7,44 posto. Važno je napomenuti da su ovo informativni izračuni Hrvatske narodne banke te da posjeta poslovnici banke može rezultirati i nižim kamatnim stopama.