U takvim situacijama korisnici često stupaju u kontakt s osobama koje su upoznali online ili su ih sami kontaktirali za financijske savjete. U stvarnosti, rijetko su ih doista upoznali, što može značiti da se radi o prevari. Međutim, kada prijatelj ili poznanik na Facebooku objavi da hitno prodaje nešto po povoljnoj cijeni, mnogi će to smatrati dobrom prilikom, a ne prevarom. Ipak, i to može biti potencijalna prevara, upozorava Daily Mail.
Hakeri se najprije moraju dočepati informacija s Facebook profila kako bi preuzeli tuđi račun i zatim objavili ponudu za prodaju. U jednom slučaju, žena iz Teksasa izgubila je pristup svom Facebook profilu koji je bio otet. Iako je problem prijavila Facebooku, morala je čekati nekoliko dana na rješenje, ne znajući što se događa s njezinim podacima. Taj je prevarant iskoristio situaciju i objavio da njezin otac seli u dom za starije osobe te hitno prodaje stvari po povoljnim cijenama. S obzirom na to da je njezin otac zaista imao zdravstvenih problema, mnogi prijatelji i članovi obitelji povjerovali su toj informaciji i počeli kupovati predmete. Uplatili su novac, ali ništa nisu dobili.
Ovakve situacije se događaju diljem svijeta, a prevaranti postaju sve sofisticiraniji, što može otežati prepoznavanje prijevare. Ljudi često otkriju da su prevareni tek nakon što izgube novac ili kada im kupljeni proizvod ne stigne. Stoga je važno biti oprezan i pažljivo provjeravati informacije prije nego što se uključite u online transakcije.