Troje talentiranih informatičara – Ozana Margotić, Lana Šćukanec i Matej Kovačević, učenici Prve gimnazije Varaždin i polaznici Centra izvrsnosti iz informatike Varaždinske županije – osvojili su čak četiri medalje na prestižnim međunarodnim natjecanjima.
Čestitke su im uputili te ih novčano nagradili župan Anđelko Stričak i resorni pročelnik dr. sc. Miroslav Huđek, koji su za učenike, njihovog mentora Bojana Banića, ravnateljicu Prve gimnazije Varaždin i voditeljicu Centra izvrsnosti iz informatike za srednje škole Janju Banić te roditelje učenika danas u Županijskoj palači priredili prijem.
Lana Šćukanec osvojila je srebro, a Matej Kovačević i Ozana Margotić broncu na American Computer Science Leagueu (ACSL), jednom od najstarijih i najuglednijih informatičkih natjecanja u svijetu. Pokrenuto je još 1978. godine, a na njemu sudjeluje više od 7.000 učenika iz 20-ak država sa šest kontinenata. Učenici iz Varaždinske županije bili su jedini hrvatski predstavnici koji su kroz četiri kvalifikacijska kola prvo izborili nastup u velikom finalu, a potom su se okitili i medaljama.
Ozana Margotić je osvojila dvije međunarodne medalje u samo dva tjedna – broncu je osvojila i na Europskoj informatičkoj olimpijadi za djevojke (EGOI) u Italiji, kao članica četveročlane hrvatske reprezentacije.
Župan nije skrivao ponos. – Osvojiti međunarodne medalje među više od 7.000 učenika iz cijeloga svijeta uspjeh je koji zaslužuje iskreno divljenje. Ponosni smo što svojim znanjem i talentom predstavljate Varaždinsku županiju i Hrvatsku na najljepši mogući način. Iznimno ste talentirani, no još važnije od toga je što ste i iznimni mladi ljudi. Iza ovih medalja stoje sati vašega rada, odricanja, truda i upornosti, na čemu od srca čestitam i želim vam još puno natjecateljskih i osobnih uspjeha. Čestitam i vašem mentoru te roditeljima koji su važan dio ove lijepe priče – rekao je Stričak.
Ozana, Lana i Matej iza sebe imaju impresivne rezultate. Nakon što je dvaput bila državna prvakinja u informatici u osnovnoj školi, učenica 3. razreda Prve gimnazije Ozana je u tri godine osvojila četiri međunarodne medalje, od čega dvije zlatne i jednu brončanu na ACSL-u te broncu na Europskoj informatičkoj olimpijadi za djevojke. Maturantica Lana je, nakon osvajanja titule državne prvakinje i osvajanja trećeg mjesta u konkurenciji osnovnih škola, u zadnje četiri godine osvojila brončanu te dvije srebrne medalje na ACSL-u, dok je Matej, dvostruki državni prvak iz informatike u osnovnoškolskoj konkurenciji, sada osvojio prvu međunarodnu medalju.
Župan im je uručio novčane nagrade. Sukladno Odluci o nagrađivanju učenika i studenata za posebna postignuća na međunarodnim natjecanjima Varaždinske županije, novčana nagrada za srebrnu medalju ili drugo mjesto iznosi 400 eura, a za brončanu ili treće mjesto 300 eura. Osvajači međunarodnih odličja automatski postaju stipendisti Varaždinske županije. Ozana i Lana su već od ranije stipendistice jer su se i prijašnjih godina okitile međunarodnim medaljama, dok je Matej Kovačević sada osvojio svoju prvu i time stekao pravo na županijsku stipendiju.











