Na bojištima Ukrajine pojavljuju se novi prizori: tanke niti žica koje se protežu preko otvorenih polja i mreže razapete između stabala duž ključnih opskrbnih cesta. Sve su to odgovori na teško uočljivo oružje koje se uvlači u prostore koji su donedavno smatrani sigurnima, riječ je o spoju visokotehnoloških i jednostavnih rješenja u isto vrijeme, donosi Guardian.
U tajnoj radionici na sjeveroistoku Ukrajine, gdje oko dvadesetak ljudi sastavlja stotine FPV (first person view) dronova, razvijen je novi dizajn. Ispod standardnog okvira kvadkopter drona smješten je cilindar veličine podlaktice, unutar kojega je namotana optička vlakna dugačka 10, pa čak i 20 kilometara – stvarajući tako žičani kamikaza dron.
Kapetan Jurij Fedorenko, zapovjednik specijalne jedinice dronova Achilles, objašnjava kako su dronovi na optički kabel razvijeni kao eksperimentalni odgovor na elektroničko ometanje te su se brzo proširili krajem prošle godine. Bez radijske veze, nemoguće ih je ometati, teško ih je detektirati i mogu letjeti na načine nedostupne konvencionalnim FPV dronovima. “Ako su piloti iskusni, mogu letjeti vrlo nisko i između stabala u šumama ili duž drvoreda. Kod običnih dronova, drveće blokira signal osim ako nemate re-transmiter u blizini”, napominje Fedorenko. Opskrbne ceste skrivene drvećem sada su ranjive na ove uređaje.
Video objavljen na ruskom Telegram kanalu pokazuje kako dron s optičkim vlaknima precizno leti tik iznad tla i pogađa ukrajinski haubički top skriven u štaglju. Vojnici su brzo razvili strah od novih dronova. Oleksij, borbeni bolničar u Pokrovsku, opisuje kako su evakuacije ranjenih po danu sada praktički nemoguće. “Sada kada imamo dronove s optičkim vlaknima, to jednostavno više nije moguće. Ne mogu se ometati i trenutno su najveća prijetnja momcima na prvoj liniji”, rekao je.
Fedorenko priznaje da je Rusija trenutno “daleko ispred”, uglavnom zahvaljujući lakšem pristupu optičkim kablovima. Tijekom ruske protuofenzive kod Kurska, optički dronovi su igrali ključnu ulogu. Stručnjaci procjenjuju da dronovi svih vrsta sudjeluju u 70 do 80 posto vojnih gubitaka. Samuel Bendett ističe da se optički dronovi koriste kao prvi val napada kako bi se neutralizirala protivnička sredstva za elektroničko ratovanje. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.