Dok hrvatski turizam iz godine u godinu ruši rekorde, radnici koji svojim trudom omogućuju tu dobit sve češće sve više se žale na niske plaće i loše uvjere rada. Posebno probleme imaju tzv. stalni sezonci, radnici koji se iz godine u godinu vraćaju istom poslodavcu, ali često ne mogu ostvariti prava koja im po zakonu pripadaju.
Jedna takva priča je objavljena na Redditu na temi “Je li legalno ovakvo ponašanje prema stalnim sezoncima” gdje je objavljen slučaj čistačica u jednoj hrvatskoj firmi koji navodno rade u izrazito teškim uvjetima. Umjesto osam sati, svakodnevno odrađuju i po 10, 12 sati rada, a prekovremeni sati im se ne plaćaju u zakonskom roku. Umjesto dodatne naknade, te sate “prebacuje” u zimske mjesece, što predstavlja ne samo kršenje Zakona o radu nego i potencijalnu poreznu malverzaciju.
“Pozdrav svima, pišem o uvjetima rada čistačica u jednom hrvatskom resortu koje su već duže vrijeme izložene teškim radnim uvjetima i izrabljivanju. Radi često po 10 i više sati dnevno, ali joj se plaća samo 8 sati rada. U pojedinim mjesecima odradi, na primjer, i do 180 – 200 sati, no isplata je uvijek za 160 radnih sati, a prekovremeni sati se ne plaćaju u mjesecu kada su odrađeni. Plaća joj ne bude ni 800 eura”.
“Potpisala je ugovor za stalnog sezonca, a onda joj tu razliku tih prekovremenih sati isplaćuju naknadno, u mjesecima kada ne radi (npr. zimski mjeseci), pri čemu to sve onda ispadne samo 200 – 300 eura. Prema zakonu, koliko je meni poznato, prekovremeni sati se trebaju plaćati odmah, a kada dođu zimski mjeseci, tada se plaćaju doprinosi. Međutim, oni te prekovremene sate iskoriste kao osnovu za isplatu doprinosa. Što zapravo predstavlja i utaju poreza, jer joj u mjesecima kada radi plaćaju manju razliku bruto/neto poreza.
Nema redovite slobodne dane; zna raditi i 20 do 25 dana zaredom bez dana odmora. Prošle godine radila je dva mjeseca bez ijednog dana pauze.
Osim posla čistačice, obavlja i teže fizičke zadatke koje nisu mogli izdržati ni mladi muškarci koji su dolazili raditi u taj kamp. To uključuje nošenje madraca po kućicama, raznošenje zavjesa, nošenje vreća s plahtama i slično. Za ženu u 50-im godinama nositi vreću punu plahti ili veliki madrac je težak fizički posao, a njezin posao je da čisti, ne da raznosi takve stvari”. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.