Upravni odbor Europske središnje banke (ECB) prošlog tjedna ponovno je jednoglasno odlučio – kamatne stope se smanjuju, po treći put ove godine. To je ujedno i sedma odluka o smanjenju u posljednjih godinu dana. Inflacija, poručuju iz ECB-a, napokon se stabilizira, a nova monetarna politika usmjerena je prema poticanju gospodarskog rasta.
Dok ECB smanjuje kamate, Hrvatska narodna banka (HNB) istovremeno je najavila postroženje uvjeta za odobravanje kredita od 1. srpnja s ciljem usporavanja zaduživanja kućanstava. Podsjetimo, od tog datuma omjer mjesečne otplate ukupnog duga i dohotka ne smije biti veći od 45 posto za stambene i 40 posto za nestambene kredite. Također, omjer iznosa kredita potrošaču i vrijednost nekretnine u zalogu ne smije biti veći od 90 posto.
Ekonomski analitičar Petar Vušković u razgovoru za Dnevno ističe da je sudeći po najnovijim potezima ECB-a očigedno da su recesijski pritisci izraženiji i strah od krize veći nego što je to zapravo strah od inflacije.
Nije bilo za očekivati da će se smanjivati kamatna stopa s obzirom na visoke stope inflacije koje imamo u eurozoni. Međutim, vrlo vjerojatno se na ovakav način želi potaknuti gospodarstvo“, kazao je Vušković i dodao da će se najnovija odluka ECB-a osjetiti i kod nas, ali s određenim vremenskim odmakom. Za građane, poručuje Vušković, ova odluka nosi konkretne i umirujuće posljedice.
“Očekuje se stabilizacija, pa čak i blagi pad kamatnih stopa. To znači da bi rate postojećih kredita trebale ostati iste ili padati, a novi krediti mogli bi postati pristupačniji. Drugim riječima, građani ne trebaju strahovati od zaduživanja – sada je pravo vrijeme za to.”
Dodaje kako će se ta dinamika osobito reflektirati na dugoročne, stambene kredite, dok bi kratkoročni, potrošački krediti – zbog procjena rizika – i dalje mogli ostati skuplji. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.