U emisiji Otvoreno na HRT-u gosti su bili Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod, Stipe Mamić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, Antonija Mirosavljević, predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola, te Viktor Gotovac.
Stipić je najavio štrajk u školama i na fakultetima sljedeći tjedan, ističući nezadovoljstvo nejednakim rastom plaća.
“Neki su dobili povećanja od 150 eura, dok su drugima plaće porasle i do 2.000 eura. To doživljavamo kao nepravdu, što je glavni razlog našeg nezadovoljstva. Smatramo da obrazovanje u društvu nije pozicionirano onako kako bi trebalo biti,” rekao je Stipić.
Voditelj je upitao državnog tajnika Mamića smatra li nepravednim to što su učitelji dobili povećanje od 150 eura, dok su njemu osobno prihodi porasli za 1.500 eura.
Državni tajnik: “Nepravda je što mi je plaća porasla samo 1.500 eura”
Mamić, čija je plaća skočila s 2.377 eura na 4.135 eura, odgovorio je da su državni tajnici zapravo prošli lošije u povećanjima.
“Plaće nam nisu rasle deset godina, a čak su i sada postotno rasle manje nego u ostatku javnih službi,” izjavio je, dodajući da su plaće u javnim službama porasle gotovo 100% u posljednjih osam godina, dok je kumulativna inflacija ostala ispod 40%.
“Realni rast plaća premašio je 60%. Samo u posljednjih godinu dana povećanja su bila oko 30%,” rekao je Mamić.
Optužio je sindikalista Stipića da štrajk potiče iz različitih razloga koji, prema njegovom mišljenju, nisu opravdani.
“Među pritužbama sindikata nalaze se i nezadovoljstvo medijskim tretmanom te odnosi s roditeljima i učenicima. Smatramo da to nisu dovoljni razlozi za štrajk,” rekao je Mamić.
Naglasio je da su plaće u javnim i državnim službama prošle godine porasle za 2.5 milijarde eura, odnosno gotovo 19 milijardi kuna.
“Sindikati već godinu dana pokušavaju mobilizirati javnost tvrdeći da je obrazovanje loše prošlo u pregovorima s Vladom, no podaci pokazuju suprotno. Obrazovni sektor prošao je bolje nego mnogi drugi,” istaknuo je Mamić, dodajući kako tvrdnje o lošem položaju zaposlenih u obrazovanju nisu utemeljene s obzirom na značajan rast plaća.
Kritizirao je sindikate zbog izdvajanja pojedinačnih slučajeva koji, prema njegovim riječima, ne odražavaju cjelokupnu sliku.
“Izvlače se izolirani primjeri poput instruktora konja lipicanaca ili pojedinih policijskih instruktora i na temelju toga se pokušava prikazati da je situacija u obrazovanju loša. No, stvarnost je drugačija. Pokazali smo koliko nam je obrazovanje važno,” zaključio je Mamić.