Prijevremeno glasanje na američkim izborima do sada je iskoristilo oko 70 milijuna ljudi, što je manji broj u usporedbi s 2020. godinom, kada su izbori održani usred pandemije COVID-19. Za osvajanje predsjedničke funkcije potrebno je dobiti 270 elektorskih glasova, što predstavlja apsolutnu većinu od ukupno 538.
Nakon kontroverznog komentara američkog komičara Tonyja Hinchcliffa, koji je tijekom skupa u New Yorku nazvao Portoriko “plutajućim otokom smeća”, Donald Trump se pokušao opravdati, što je izazvalo snažne osude javnosti.
Kandidatkinja koja se suprotstavlja Trumpu privlači visokoobrazovane glasače, žene i nebijelce, koji je vide kao simbol demokratskih vrijednosti, dostupne zdravstvene zaštite i zaštite ljudskih prava, uključujući pravo na pobačaj. Ako pobijedi, postat će prva žena na čelu Sjedinjenih Američkih Država.
S druge strane, Trumpovu podršku čine muškarci, bijelci i ljudi s nižim obrazovanjem, koji traže čvrste mjere za rješavanje problema imigracije na granici s Meksikom i vjeruju da će on bolje upravljati ekonomskim izazovima i inflacijom. Ova podijeljenost između ruralnih i urbanih sredina odražava širu sliku američkog društva. Prema tradicionalnim pravilima, pobjeda u Pennsylvaniji često donosi značajnu prednost.
Svi mediji govore kako je teško precizno prognozirati tko će pobijediti na izborima za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, ima nešto i u tome.
Između Kamale Harris i Donalda Trumpa, ishod bi zavisio od različitih faktora poput političke klime, biračkih preferencija i strategija kampanja. Harris bi mogla imati prednost ako se birači fokusiraju na temeljne vrijednosti i politiku demokrata, dok Trumpa podržava njegova bazna podrška i privlačnost populističkih poruka. Sve se to može mijenjati do samih izbora, pa je teško donijeti konačan zaključak.
Možemo reći da bi, prema trenutnim trendovima i anketama, podrška mogla varirati između oba kandidata. Trump bi mogao imati jaku bazu podrške, dok Harris može privući birače koji traže promjenu i progresivne politike. Ključni faktori uključuju mobilizaciju birača i aktualne teme koje će dominirati kampanjom.
Ako se trenutni trendovi nastave, naši analitičari sugeriraju da Trump ima jaču bazu među republikancima, dok bi Harris mogla privući neovisne birače i žene.
Iako prema nekim anketama starija populacija više preferira Kamalu, treba imati na umu da je ipak Kamala trenutna potpredsjednica Amerike, a samim time rezultati koji su postignuti u vremenu od kako obnaša tu dužnost i nisu politički uopće pridonijeli nekom rastu američke ekonomije, što pokazuje i zadnja analiza zaposlenosti i slabljenju dolara. Uz to Kamala je i proglašena kao najgora potpredsjednica u povijesti Amerike.
S druge strane, imamo osebujnog, bivšeg predsjednika koji je za vrijeme svojeg mandata itekako održavao mir u svijetu, te iako mu se podmeće sve i svašta, on odlično pliva u takvom okruženju i pod takvim pritiscima.
Istražujući sve podatke koji nam se serviraju od lokalnih američkih medija i bez obzira što su po anketama u bod do dva razlike jedan od drugog, prema svim analizama Trump bi trebao dobiti ove kako se već nazivaju povijesne izbore za Ameriku.