Veliki tjedan, poznat i kao Tjedan muke ili Sveti tjedan, razdoblje je koje prethodi Uskrsu i ima duboko značenje u kršćanskoj tradiciji. To je vrijeme duhovne pripreme za najveći blagdan, a svaki dan u ovom tjednu nosi svoju simboliku.
Nakon Cvjetnice, koja se također naziva Nedjelja muke Gospodnje, kada se diljem svijeta održavaju procesije s grančicama maslina ili palmi u čast Isusovom ulasku u Jeruzalem, vjernici se pripremaju za Veliku srijedu, koja označava simbolički kraj korizme.
Onda dolazi Veliki četvrtak, dan kada se sjećamo Posljednje večere i slavimo ustanovljenje Euharistije. U seriji članaka o Velikom tjednu, fokusiramo se na Veliki petak.
Posebnost Velikog petka
Veliki petak, ili Petak Muke Gospodnje, jedan je od najsvetijih dana u kršćanskom kalendaru. Toga dana Crkva se prisjeća Kristove muke, osude, smrti i polaganja u grob. Vjernici u tišini, postu i molitvi razmatraju najveću žrtvu ljubavi – Isusovu smrt na križu radi spasenja čovječanstva.
Na Veliki petak ne slavi se sveta misa. Umjesto toga, vjernici sudjeluju u posebnom obredu koji započinje potpunom tišinom. Svećenik i ministranti prostiru se pred ogoljenim oltarom, simbolizirajući pokoru i duboku sabranost.
Crkva je tiha, bez pjesama, cvijeća i svjetla, jer je Spasitelj mrtav. Ove molitve su stare i obuhvaćaju sve ljude – Papu, vjernike, katekumene, kršćane koji nisu u punom zajedništvu s Crkvom, Židove, članove drugih religija, nevjernike, političare, bolesne, gladne, zatvorenike, putnike i umiruće, kako navodi Katolička Mreža.
Klanjanje križu
Klanjanje križu je središnji trenutak obreda. Raspelo se postupno otkriva, a vjernici ga časte poljupcem ili poklonom. Tijekom ovog čina često se pjeva tužaljka “Usta moja, opjevajte”.
Križ postaje simbol pobjede, drvo života i znak nade. Krist je na križu pobijedio smrt. U liturgiji toga dana koristi se crvena boja, simbol mučeništva i Kristove krvi.