Nedavna otkrića istraživača s kalifornijskih sveučilišta u Berkeleyju i Los Angelesu potkrepljuju predviđanja o mogućem kontaktu s izvanzemaljcima, s procjenama koje ukazuju na to da bi Zemlja mogla primiti odgovor na signal poslan u svemir već 2030-ih.
Studija preispituje NASA-ine dugogodišnje napore da komunicira s dalekim svemirskim sondama. Godine 1973. NASA je poslala radiosignal sondi Pioneer 10, koji je na kraju stigao do zvijezde bijelog patuljka. Slični prijenosi poslani su Voyageru 2 između 1980. i 1983., koji su putovali svemirom i stigli do smeđe patuljaste zvijezde udaljene 24 svjetlosne godine 2007. godine.
Ispitujući putanje tih prijenosa, tim, koji je predvodio astronom Howard Isaacson s Berkeleyja, odredio je kuda su ti signali mogli putovati i koje bi ih zvijezde ili planeti potencijalno mogli presresti.
To se istraživanje temelji na prijašnjim predviđanjima i ukazuje na mogućnost da bi inteligentna civilizacija u blizini smeđe patuljaste zvijezde mogla poslati odgovor na izvorni signal Voyagera 2. Prema procjenama tima, taj bi odgovor mogao stići do 2030-ih.
Njihov rad iz 2023. opisao je zvijezde i planete koji će najvjerojatnije tijekom vremena naići na Zemljine poruke. Isaacson je rekao da je taj koncept inspiriran Carlom Saganom, čiji je rad u filmu Kontakt istraživao slične teme.
“Izračunali smo kada bismo mogli očekivati odgovor od izvanzemaljske civilizacije na temelju vremena koje je potrebno da naši radiosignali, putujući brzinom svjetlosti, dođu do najbližih zvijezda”, objašnjava Isaacson i nastavlja:
“Kada ga prime, morali bi odmah poslati odgovor, a vrijeme putovanja njihovog signala do nas znači da bismo mogli dobiti odgovor do 2029. godine”. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.