Hrvatska nogometna reprezentacija osigurala je plasman u šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva nakon dramatične i važne pobjede nad Ganom rezultatom 2:1 u Philadelphiji. Golovima Petra Sučića i Nikole Vlašića izabranici Zlatka Dalića prošli su skupinu i zakazali ogled protiv Portugala u Torontu.
Nakon velikog uspjeha Vatrenih, društvene su mreže preplavile čestitke javnih osoba i političara. Među njima se našao i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, koji je na svom Facebook profilu objavio prigodan video snimljen na stadionu u Kranjčevićevoj ulici.
”Čestitamo Vatrenima na prolazu skupine. Sretno dalje i vidimo se u budućnosti na novoj Kranjči”, poručio je Tomašević u videozapisu.
”Nasilna samopromocija i susramlje”
Međutim, umjesto pozitivnih reakcija, objava gradonačelnika brzo je privukla lavinu negativnih komentara i kritika nezadovoljnih građana koji su njegovu čestitku doživjeli kao neiskrenu i politički motiviranu.
”Ova vaša nasilna samopromocija postaje degutantna”, napisao je jedan korisnik, dok se drugi nadovezao pitanjem: “Je l’ vi gospon možete bilo što napraviti, a da nije ultra neslano i ne izaziva susramlje?”.
Mnogi su u komentarima iskoristili priliku kako bi izrazili nezadovoljstvo trenutnim stanjem u glavnom gradu, posebice funkcioniranjem javnog prijevoza i infrastrukture tijekom ljetnih vrućina.
”Znači grad se raspada. Ovih dana se kuham čekajući zamjenski bus kojeg nikada nema i kuham se doslovno, stanice katastrofa, hlada nigdje. Poduzmite nešto dok se nije sve raspalo…”, stoji u jednom od komentara ogorčenih Zagrepčana.
Čestitku snimio unaprijed?
Osim kritika na račun vođenja grada, oštrom oku komentatora nije promaknuo ni tehnički detalj same objave. S obzirom na to da se utakmica igrala u kasnim noćnim satima po srednjoeuropskom vremenu (s početkom u 23 sata), bilo je očito da je Tomaševićev video na Kranjčevićevoj snimljen unaprijed, još po danu.
Građani su ga u komentarima odmah upitali kako je unaprijed mogao znati da će Hrvatska pobijediti i proći skupinu, na što je gradonačelnik kratko odgovorio: “Nije bilo sumnje”.





