Manjkav, štetan i neprovediv – to su neki od komentara stručnjaka na prijedlog odluke o Nacionalnom kurikulumu predškole, kojim se od 2025. godine planira uvesti devetogodišnje školovanje.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja predložilo je da se devetogodišnja škola uvede ne dodavanjem novog razreda, već povećanjem broja sati predškole, piše Hina, a prenosi Index. Plan je povećati obaveznu satnicu predškole sa sadašnjih 150 do 250 sati na 700 sati tijekom cijele pedagoške godine prije nego što dijete krene u osnovnu školu, po uzoru na praksu europskih zemalja.
Ministarstvo obrazlaže da postojeći program ne ispunjava standarde i da, iako je program predškole obvezan, on se ne računa kao početak obveznog obrazovanja u Hrvatskoj, za razliku od nekih EU zemalja kao što su Švedska, Finska i Litva.
Prijedlog dokumenta bio je u javnoj raspravi koja je završila 15. svibnja i prikupio je 155 komentara. Udruga Sidro – odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću istaknula se svojim opsežnim komentarom, zahtijevajući povlačenje prijedloga i izradu novog dokumenta temeljenog na znanstvenim činjenicama i istraživanjima.
Udruga Sidro smatra da je prijedlog sadržajno neprihvatljiv i neprovediv te je pokrenula peticiju protiv njega, dosad prikupivši preko 2200 potpisa.
Grad Zagreb, odnosno pročelnik gradskog ureda za obrazovanje Luka Juroš, podržava proširenje obveznog obrazovanja na devet godina, ali upozorava da trenutno ne postoje materijalni, kadrovski i prostorni uvjeti za provedbu tog prijedloga. Grad predlaže da se donošenje kurikuluma odgodi dok se ne osiguraju potrebni uvjeti, uključujući financiranje od strane države i jednake plaće za sve odgojitelje.
U raspravu su se uključili i Hrvatska psihološka komora te Hrvatsko pedagogijsko društvo, koji također traže povlačenje dokumenta, dok Udruga odgajatelja Maraške ne podržava predloženi tekst kurikuluma.
Unatoč pretežno kritičnim reakcijama, piše index.hr, bilo je nekoliko onih koji su podržali prijedlog odluke.