Od ponedjeljka će Klinički bolnički centar primati samo hitne slučajeve, dok je 24 bolničke ustanove pristupilo štrajku. Također, 13 županija sudjeluje u štrajku vezanom za sanitetski prijevoz. Prema riječima Sande Alić, dopredsjednice sindikata Zajedno, zdravstveni radnici nisu odgovorni za ovu situaciju; krivnja leži na Vladi Republike Hrvatske i resornom Ministarstvu, koje nije reagiralo na njihove zahtjeve i pritužbe od veljače, kada je donesena uredba o koeficijentima.
Sindikat ističe da je uredba puna nelogičnosti i da će 4,000 članova sindikata pristati samo na povećanje bruto osnovice od 20 posto. “Naša trenutna bruto osnovica iznosi 947 eura, što je za mnoge nepoznato. Neto iznos koji naši zaposlenici primaju je 700 eura, a to povećanje od 180 eura nije ništa neobično”, objašnjava Sandra.
Vozači saniteta, koji su dobili povećanje plaće od 50 eura, također će prestati s radom od ponedjeljka. “Sanitetski prijevoz je ključan za mnoge bolesne i teško pokretne osobe. Nažalost, žao mi je hrvatskih građana koji će ostati bez naše pomoći, ali nismo imali izbora”, ističe Vladimir Markuš, voditelj odjela saniteta sindikata Zajedno.