U hrvatskim domovima za starije sve je teže naći dobru radnu snagu, zbog čega se sve češće zapošljavaju radnice iz zemalja poput Nepala, Kenije i Vijetnama. Iako ove žene često ne govore hrvatski, njihova osnovna zadaća je briga o pacijentima, uključujući kupanje i osnovnu njegu. Ravnatelji domova priznaju kako je ovo privremeno rješenje koje ne može dugoročno odgovoriti na potrebe starije populacije, kojoj je uz fizičku skrb potrebna i emocionalna podrška.
I Srbija se suočava s ozbiljnim demografskim izazovima, budući da je svaki peti stanovnik stariji od 65 godina, a sve više starijih osoba treba pomoć u kući ili smještaj u domovima. Nadežda Satarić iz udruge “Snaga prijateljstva – Amiti” upozorava na sve veći odljev njegovateljica i gerontodomaćica u zemlje poput Njemačke, Italije i Austrije, gdje mogu zaraditi i do 3.000 eura mjesečno, dok u Hrvatskoj primaju tek nešto više od minimalca.
“Veliki je problem što nemamo dovoljno njegovateljskog kadra koji je potreban ustanovama za smještaj u privatnim domovima za starije, kao i za rad u kućama. Nemamo ih, jer taj posao ovdje nije dovoljno cijenjen ni plaćen, pa se malo tko odlučuje raditi ga. Plaća je malo iznad minimalne. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.