Ponašajne ovisnosti predstavljaju novi izazov za sve koji se bave mladima, jer se ovisnost razvija iz ponašanja koja iz navike prelaze u ponavljajuće i primoravajuće, odnosno u ovisničko ponašanje (npr. pretjerano provođenje vremena u online okruženju, provjeravanje društvenih mreža, online kupovina, igranje video igara, patološko kockanje, online klađenje).
Svjetska zdravstvena organizacija 2018. je tako uvrstila „Poremećaj vezan uz igre na internetu” („Gaming disorder”) u 11. reviziju Međunarodne klasifikacije bolesti i srodnih zdravstvenih problema, čime je ovaj poremećaj službeno priznat kao bolest te klasifikacijski smješten u područje bolesti ovisnosti.
Kad je riječ o igranju videoigara, da bi se govorilo o ovisnosti trebaju biti zadovoljena tri kriterija: gubitak kontrole nad igranjem videoigara; prioritet dan igranju nad ostalim aktivnostima do razine da ono postaje važnije od drugih interesa i dnevnih obveza; te nastavljanje ili pogoršavanje takvog ponašanja unatoč pojavi negativnih posljedica, prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Da bi ga se dijagnosticirao poremećaj, igranje videoigara mora negativno utjecati na osobno, obiteljsko, socijalno, edukacijsko, radno ili druge vidove funkcioniranja osobe u periodu od najmanje 12 mjeseci. Poremećaj se razvija kod malog postotka ljudi koji igraju videoigre, navodi se u objašnjenju WHO.
Programi liječenja od ove nove ovisnosti razvijaju se već u raznim dijelovima svijeta, a jedan takav program provodi se i u Dnevnoj bolnici za ovisnost o internetu i videoigrama u Psihijatrijskoj bolnici Sveti Ivan na zagrebačkom Jankomiru. Cijeli članak pročitajte na zagreb.info.