Ožujak je proglašen mjesecom svijesti o raku testisa prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, a važno je razumjeti kako preuzeti kontrolu nad svojim zdravljem. Rak testisa, iako rijedak, najčešći je oblik karcinoma među mladim muškarcima i jedan od najizlječivijih ako se rano otkrije. Preživljavanje je visoko, s 95% muškaraca mlađih od 45 godina koji preživljavaju najmanje pet godina nakon dijagnoze.
Nažalost, zbog nedostatka simptoma, mnogi muškarci ne shvaćaju da imaju rak testisa, što može dovesti do kašnjenja u dijagnozi i otežati liječenje. Dr. Hendrik Van Poppel, urolog, ističe da “nema kulture samopregleda” zbog društvenih tabua.
Tko je u riziku?
Rak testisa pogađa oko jednog od 250 muškaraca u Europi, s najvišim rizikom među onima mlađima od 45 godina. Rizik se povećava kod muškaraca s obiteljskom poviješću raka testisa, HIV-om, problemima s plodnošću, bijelaca i onih s kriptorhizmom, stanjem u kojem se testisi ne spuštaju u skrotum.
Znakovi raka testisa
Preporučuje se da mladići redovito obavljaju samopreglede, najbolje kada su pod toplim tušem, kada su mošnje opuštene. Trebaju provjeriti svaki testis za kvržice ili promjene. Većina pronađenih promjena nije rak, ali ako se otkrije bezbolna kvržica, potrebno je konzultirati liječnika. Ostali signali upozorenja uključuju bol ili povećanje testisa, osjećaj čvrstoće skrotuma, kao i bol u leđima, donjem dijelu trbuha, gubitak težine, kašalj ili otežano disanje.
Život nakon dijagnoze
Liječenje obično uključuje operaciju uklanjanja testisa, a ponekad i kemoterapiju ili zračenje. Neki se odlučuju za umjetni testis. Liječenje može utjecati na plodnost, pa je preporučljivo razmisliti o pohrani sperme prije započinjanja terapije. Ako se rak proširio, liječenje može biti složenije, a liječnici nude intenzivnije tretmane ili palijativnu skrb.
Dr. Van Poppel naglašava da rak testisa ne mora biti smrtonosan. “Mnogi slučajevi, čak i metastatski, mogu se izliječiti”, ističe, dodajući da je ključno pravovremeno otkrivanje.