Prije pet godina, 11. ožujka 2020., čelnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) izrekao je povijesne riječi koje su naglasile ozbiljnost situacije: “Covid-19 možemo opisati kao pandemiju.” Samo nekoliko tjedana ranije, 30. siječnja, WHO je proglasio najviši stupanj upozorenja za novi koronavirus otkriven u Kini, što je označeno kao javnozdravstveno izvanredno stanje od međunarodnog značaja.
Na novinarska pitanja, Tedros Adhanom Ghebreyesus spomenuo je “prijetnju pandemije” 9. ožujka, no pravi šok dogodio se dva dana kasnije. Tada je u svijetu zabilježeno manje od 4.300 smrtnih slučajeva, dok će pet godina kasnije taj broj narasti na milijune. U ožujku 2020. svijet je dočekao zatvaranja, prenapučene bolnice i kolaps globalne ekonomije.
John Zarocostas, novinar s više od 30 godina iskustva u praćenju međunarodnih agencija, prisjeća se te situacije za AFP. “Riječ ‘pandemija’ je promijenila sve,” rekao je, naglasivši da su države članice morale reagirati nakon tog upozorenja.
Za tog iskusnog novinara, izjava o pandemiji “promijenila je dinamiku” reakcije nacionalnih vlada. Nažalost, kašnjenje u djelovanju isprva je frustriralo WHO. Mike Ryan je u ožujku 2022. izjavio da je svijet bio opsjednut pojmom pandemije, dok je ranije upozorenje iz siječnja smatrano daleko važnijim.
Postavlja se pitanje može li se slična katastrofa ponoviti. WHO upozorava da je sljedeća pandemija samo pitanje vremena. U prosincu 2021. godine, države članice počele su raditi na međunarodnom, obvezujućem sporazumu o prevenciji pandemija, kako bi izbjegle ponavljanje istih grešaka. Pregovori su teški, a posljednji krug zakazan je za 7. do 11. travnja, kako bi se finalizirao nacrt do godišnje skupštine WHO-a u svibnju.
Od ožujka 2020. WHO je dva puta proglasio javnozdravstveno izvanredno stanje, oba puta zbog izbijanja majmunskih boginja.