Donald Trump je svojim najnovijim potezima ozbiljno narušio stabilnost američkog gospodarstva. Investitori masovno povlače kapital, što je rezultiralo padom vrijednosti indeksa S&P 500 za četiri bilijuna dolara, čime je gotovo izbrisan sav rast ostvaren od njegove pobjede na izborima u studenom, piše Jutarnji list. Vodeći američki burzovni indeks S&P 500 pao je za više od osam posto u posljednja tri tjedna, dok je tehnološki Nasdaq Composite zabilježio pad od 13 posto u odnosu na rekordnu razinu iz prosinca.
Investitori su u u strahu od trgovinskih sukoba s Kanadom, Meksikom i Kinom počeli prodavati dionice. Iako banke smanjuju prognoze, hedge fondovi povlače kapital, Bijela kuća i dalje ostaje pri stavu da su ove gospodarske politike dugoročno korisne za američko gospodarstvo.
Avioprijevoznik Delta Air Lines već je prepolovio procjene dobiti za prvo tromjesečje, a izvršni direktor tvrtke kao glavni razlog naveo je povećanu gospodarsku neizvjesnost u SAD-u. Postavlja se pitanje hoće li i druge velike američke kompanije slijediti ovaj trend.
Dionice najvećih tehnoloških kompanija, koje su dominirale rastom u protekle dvije godine, sada su među najvećim gubitnicima. Apple i Nvidia pali su po pet posto, dok je Tesla izgubila 15 posto tržišne vrijednosti, čime je izbrisano 125 milijardi dolara kapitalizacije.
Bitcoin je također pretrpio udarac, zabilježivši pad od 5 posto. Američke državne obveznice privukle su veći interes ulagača, pri čemu su prinosi na desetogodišnje obveznice pali na 4,22 posto, što ukazuje na povećanu potražnju za sigurnijim ulaganjima. Indeks volatilnosti VIX, koji mjeri očekivane oscilacije na burzi, skočio je s 12 na 28, što je iznad dugogodišnjeg prosjeka.
Prije samo nekoliko dana investitori su vjerovali da će nestabilnost na burzi natjerati Trumpa na povlačenje ili preispitivanje svojih odluka, no administracija je jasno dala do znanja da tržišne turbulencije neće utjecati na politiku Bijele kuće. Sve više strahuju i od scenarija stagflacije – istovremenog usporavanja gospodarskog rasta i rasta inflacije, što znači da bi Amerikanci mogli osjetiti istovremeni pad kupovne moći i rast cijena, bez jasnih benefita gospodarskog rasta. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.