Farmaceutske tvrtke Pliva i Zentiva u suradnji s Agencijom za lijekove poslale su pismo zdravstvenim radnicima u kojem upozoravaju na mogućnost anafilaktičkih reakcija koje se mogu javiti mjesecima ili čak godinama nakon započinjanja liječenja lijekovima koji sadrže glatirameracetat, izvještava Danica.
Ovi lijekovi, namijenjeni liječenju relapsnih oblika multiple skleroze, uključuju Plivin Copaxone i Zentivin Remurel. U pismu se ističe da se anafilaktička reakcija može javiti dugo nakon primjene lijeka, a u Europskoj uniji zabilježeni su slučajevi s fatalnim ishodom.
Agencija traži od liječnika da pacijentima i njihovim njegovateljima objasne simptome anafilaktičke reakcije te da odmah potraže pomoć ako se ona dogodi, uz preporuku da se primjena lijeka prekine. Ključni simptomi uključuju svrbež, crvenilo kože, otežano disanje, mučninu, povraćanje, proljev, bolove u trbuhu, tahikardiju, pad krvnog tlaka, slabost, te teže stanja poput nesvjestice ili kome.
Anafilaktički šok predstavlja ekstremnu alergijsku reakciju, a jedan od najčešćih uzroka u farmaceutskoj industriji su antibiotici poput penicilina. Od 5000 pacijenata koji su primili penicilin, zabilježena je jedna anafilaktička reakcija, no liječnici naglašavaju da manje od deset posto tih slučajeva završava smrtnim ishodom.