Iako je dobro štedjeti, dapače, ta se navika potiče još od djetinjstva, ne treba pretjerivati niti u tome. Vrlo malo ljudi zna da nije dobro štedjeti previše. No, u Njemačkoj postoji svota koju nitko ne smije premašiti, pogotovo ako je riječ o “novcu u čarapi”.
Naime, Savjetovalište za potrošače upozorava da osiguranje imovine prilikom, recimo, krađe, neće biti učinkovito ako je prijeđena određena svota novca. No, postoji i ograničenje svote koja se može pohraniti u banku. Riječ je o 100.000 eura.
Toliki je novac u potpunosti osiguran. U slučaju pljačke ili propasti banke te prijevare za veći iznos, on se može nadoknaditi samo djelomično ili nikako, piše Fenix-magazin.de. Banke potvrđuju takvu praksu i naglašavaju da je vrlo važno ne prijeći tu svotu, jer je moguće da klijenti više nikad ne dobiju cijeli iznos natrag u slučaju neke štete.
Ograničenje je to koje je postavljeno u cijeloj Europi. Naime, europskim je direktivama definirano kako štediše banaka i štedionica u slučaju problema mogu ostvariti prvo na povrat do najviše 100.000 eura. U Hrvatskoj o tome brigu vodi Hrvatska agencija za osiguranje depozita (HAOD), koja je od svog osnutka isplatila ukupno 719.220.598 eura depozita na račune 217.203 štediša koji su svoje račune imali u 30 propalih kreditnih institucija.
“Kao i u svim ostalim državama EU, HAOD osigurava depozite do najviše 100.000 eura po deponentu i po kreditnoj instituciji i to depozite fizičkih osoba, trgovačkih društava, neprofitnih institucija i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave s godišnjim proračunom do najviše 500.000 eura. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.