Njemačka se i dalje suočava s gospodarskom krizom, a broj tvrtki koje su pokrenule stečajne postupke znatno raste. U usporedbi s 2023. godinom, prošle godine je 16,8 posto više tvrtki zatražilo stečaj, prema informacijama Njemačke novinske agencije (dpa). U prosincu je 13,8 posto poduzeća prijavilo stečaj, što je porast u odnosu na prethodnu godinu, a podatke je objavio državni ured za statistiku Destatis.
Ovi podaci odnose se samo na stečajeve gdje je pravosudni sustav poduzeo prve korake nakon prijave, a taj proces traje oko tri mjeseca. Posljednji mjesec s potpunim podacima bio je listopad, kada su sudovi primili 2012 zahtjeva za stečaj, što predstavlja povećanje od 35,9 posto u odnosu na listopad 2023.
U listopadu su vjerovnici potraživali od stečajnih tvrtki ukupno oko 3,8 milijardi eura, u usporedbi s 1,6 milijardi eura iz istog razdoblja prošle godine.
Volker Treier, glavni analitičar Njemačke komore za trgovinu i industriju (DIHK), istaknuo je da porast bankrota predstavlja “jasan signal upozorenja” o trenutnom stanju njemačkog gospodarstva. Prema njegovim riječima, broj poduzeća koja su otišla u stečaj u listopadu bio je najveći u posljednjih deset godina. Statistički podaci pokazuju da je u tom mjesecu stečaj zabilježen kod 5,9 od svakih 10.000 domaćih tvrtki, pri čemu su najviše stečajeva zabilježeni u sektorima prometa, skladištenja, građevinarstva i ugostiteljstva. Broj fizičkih osoba u stečaju također je porastao za 10,8 posto, dosegnuvši 6.237 tijekom listopada.