Izvještaji o tajanstvenim i glasnim lupajućim zvukovima koji naizgled dopiru s neba stoljećima su zbunjivali ljude diljem svijeta. Poznati su pod raznim nazivima: “barisalski pucnji” u delti Gange i Bengalskom zaljevu, “yan” na japanskom otoku Shikoku, “mistpoeffers” (“podrigivanje magle”) u Belgiji itd.
U Sjedinjenim Američkim Državama ti se treštavi zvukovi bilježe stotinama godina. Ponekad se događaju uz potrese, ali često ne. Opisani kao “jureći” ili “kotrljajući” zvukovi, oni se često povezuju s hladnim vremenom, a ne s seizmičkom aktivnošću.
Jedan od najpoznatijih slučajeva uključuje takozvane “Seneca pucnje”, koje se često čuju u blizini jezera Seneca u regiji Finger Lakes u New Yorku (SAD). Ti glasni zvukovi, koji mogu zatresti prozore i vrata, datiraju od potresa u Charlestonu u kolovozu 1886. i čuli su se tjednima nakon događaja.
“Pretpostavljamo da je ovo atmosferski fenomen. Ne mislimo da dolazi od seizmičke aktivnosti. Pretpostavljamo da se zvuci šire kroz atmosferu, a ne kroz tlo”, tvrdi Bird, a cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.