Tim znanstvenika s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, predvođen prof. dr. sc. Dubravkom Babićem, razvio je novu metodu za preciznije praćenje i analizu svjetlosnog onečišćenja. U emisiji “Tajne svemira” urednice Tee Blažević, prof. Babić, docenti Josip Lončar i Josip Vuković podijelili su početke ovog projekta koji je započeo krajem 2017. godine, kada su se okupili s ciljem uvođenja novog istraživačkog područja na Zavodu.
Lončar je naglasio kako im je bio važan prethodni rad u bežičnim komunikacijama, ali su se suočili s izazovom lansiranja satelita, što im se u početku činilo nedostižnim. No, ubrzo su shvatili da je to moguće. Istaknuo je da nije toliko važno da Hrvatska lansira satelit, koliko je važno razmišljati inovativno i razvijati nove tehnologije.
Projekt je financiran od strane Europske svemirske agencije (ESA), a prof. Babić je napomenuo da Hrvatska teži članstvu u ESA-i. Tim je imao priliku razgovarati s agencijom i naučiti o njihovim zahtjevima i terminologiji, a ideja o satelitu koji bi prikupljao noćne podatke bila je vrlo dobro prihvaćena.
Docent Vuković istaknuo je da ovakvi projekti mogu značajno doprinijeti procesu pristupanja Hrvatske ESA-i, jer agencija želi vidjeti napredak svakih pet godina u razini članstva i financiranju. Kada modul bude lansiran u nisku orbitu, snimat će dijelove Zemlje 15 puta dnevno, što će omogućiti prikupljanje globalnih podataka o svjetlosnom onečišćenju.