Hoće li čistačice u školama postati nove superheroine koje će nas štititi od zlih duhova neodgovornih učenika i izgrednika? Zamislite scenu: čistačica Marija, s metlom u jednoj ruci i zaštitnom kapom na glavi, stoji na ulazu u školu, dok s druge strane vrata učenici sumnjivo promatraju. „Izvoli, samo se ti približi, ali prvo pokaži školsku iskaznicu ili osobnu!“
Naravno, Marija će se morati osposobiti za ovu novu ulogu. Možda će joj trebati i borilačke vještine kako bi se nosila s onim neodoljivim grupama učenika koji se vraćaju s odmora s idejama kako izbjeći školu. Tko zna, možda će čak morati proći i obuku iz prve pomoći, jer nije lako uhvatiti učenika koji se na brzinu pokušava provući kroz vrata.
I dok će se neki pitati hoće li čistačice biti opremljene reflektirajućim prslucima i sirenama, drugi će se s nostalgijom sjetiti dana kada su čistačice bile samo čistačice. Sada će, uz brisanje prašine i pranje poda, morati imati i nadzor nad učenicima koji se vraćaju s odmora. „Hej, ti! Jesi li završio domaću zadaću?“
Naravno, sve to dolazi s dodatnom odgovornošću. Sada će čistačice, osim što će se brinuti za čistoću, morati voditi evidenciju o tome tko ulazi i izlazi. U nekom trenutku, možda će se čak i formirati posebna ekipa za sigurnost, sastavljena od najhrabrijih čistačica koje će se odvažiti suočiti s nepredvidivim učenicima.
Na kraju dana, možda se pitamo – je li ovo doista najbolji način da se osigura sigurnost u školama? Ili je to samo još jedan primjer kako se prebacuju odgovornosti na one koji već imaju dovoljno posla? U svakom slučaju, sljedeći put kada uđete u školu, možda bi bilo dobro pozdraviti čistačicu s „Dobar dan, zaštitare!“ – tko zna, možda se pretvori u najnoviju školsku legendu.
Ironično ili ne, ne bi se začudili i takvom scenariju, mada se nadamo da će ipak sve biti potpuno drugačije i profesionalnije kako bi se zaista zaštitila djeca i djelatnici škola.