Fukusaki, grad od 20.000 stanovnika u prefekturi Hyōgo na jugu Japana, u potpunosti prikazuje svoju folklornu baštinu. Kao rodno mjesto Kunia Yanagite (1875.-1962.), znanstvenika poznatog kao oca japanskih folklornih studija, Fukusaki slavi svoju povezanost s nadnaravnom tradicijom zbirkom jezivih kipova bića yōkai raširenih po gradu.
Posjetitelje Fukusakija dočekuje podvodni kip bića yōkai, koji ostavlja nezaboravan prvi dojam. S divljom, raspuštenom kosom i ustima punim zuba oštrih poput britve, ovo stvorenje izlazi iz masivnog cilindra vode, držeći natpis na kojem piše: “Dobro došli u Fukusaki.”
To je samo jedan od mnogih upečatljivih prikaza yōkaija koji su pretvorili grad u utočište ljubitelja japanskog folklora. Gradske ulice i parkovi prošarani su nadnaravnim figurama, od zlokobnih bića koja sjede na klupama do drugih koja vise naglavačke s telefonskih žica.
Nadnaravni svijet
Neki su naslikani na znakovima, dok su drugi u obliku detaljnih, realističnih skulptura. Kipovi variraju od razigranih do onih koji izazivaju jezu, stvarajući atmosferu koja se može činiti kao da ulazite u živi horor film.
Za one koji su fascinirani bogatom kulturnom tradicijom Japana, posjet Fukusakiju nudi jedinstveno i uzbudljivo iskustvo. Iako su yōkaiji možda “malo previše jezivi” za neke, osobito nakon što padne mrak, oni služe kao prikladna počast Yanagitinoj ostavštini i trajnoj privlačnosti japanskog folklora.
Bilo da ste ljubitelj sablasnog ili ste jednostavno znatiželjni o raskrižju umjetnosti i tradicije, Fukusaki nudi jedinstveni pogled u japanski nadnaravni svijet. Putovanje u ovaj šarmantni grad sigurno će ostaviti trajan dojam – ako ne i poneki trnac.
Društveni strahovi i vrijednosti
Imenica “yōkai” (妖怪) otprilike se prevodi kao “tajanstvena pojava”. Ta su bića duboko ukorijenjena u japanskoj usmenoj tradiciji te ovjekovječena u književnosti, umjetnosti i kazalištu.
Variraju od razigranih prevaranata do zastrašujućih čudovišta i vjeruje se da postoje u svijetu paralelnom s našim, ponekad u interakciji s ljudima kako bi podučavali lekcije, osvetili se ili jednostavno izazvali nesreću. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.