Nakon tri godine pregovora, članice Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) postigle su povijesni dogovor o zajedničkom odgovoru na buduće pandemije. Sporazum su usvojile 193 države članice, s iznimkom Sjedinjenih Američkih Država koje su se povukle iz procesa nakon promjene administracije.
Pandemijski sporazum predstavlja tek drugi međunarodni ugovor takvog tipa u 75-godišnjoj povijesti SZO-a, a prvi koji SAD ne podržava. Još nije pravno obvezujući, ali se očekuje njegovo usvajanje sljedećeg mjeseca na Skupštini SZO-a.
Države svijeta danas su u Ženevi ispisale povijest. Postizanjem konsenzusa oko Pandemijskog sporazuma ne samo da su postavile generacijski okvir za sigurniji svijet, već su pokazale i da je multilateralizam živ – te da u podijeljenom svijetu nacije i dalje mogu surađivati”, izjavio je u srijedu, 16. travnja, generalni direktor SZO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Iskustva iz pandemije covida-19 snažno su oblikovala sadržaj sporazuma. Prva prihvaćena odredba odnosila se na zaštitu zdravstvenih djelatnika, koji su tijekom pandemije bili preopterećeni, slabo zaštićeni i suočeni s velikim psihološkim i fizičkim pritiscima. Cijeli članak pročitajte na dnevno.hr.