Kako bi se spriječilo širenje bolesti u Austriju, Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo zdravstva rade na novim mjerama. Sljedeći korak bit će zatvaranje graničnih prijelaza sličnih onima prema Slovačkoj i Mađarskoj.
Ured državne tajnice Ulrike Königsberger-Ludwig (SPÖ) potvrdio je da će se mjere provesti na mjestima gdje kontrole nisu moguće, a to se posebno odnosi na manje granične prijelaze. Trenutno nema dokaza o unosu bolesti u Austriju, a mjere su usmjerene na zaštitu domaćih farmi i životinja. Čak i mali broj virusnih čestica može uzrokovati infekciju, a vjetar ih može prenijeti na udaljenosti do 40 kilometara, upozorava virolog.
Pojava virusa u Austriji dovela bi do nužnog usmrćivanja zaraženih stada i ugrozila bi status zemlje kao slobodne od slinavke i šapa, što bi ozbiljno utjecalo na izvoz. Austrija je već zabranila uvoz životinja i proizvoda iz Slovačke i Mađarske, iako trenutno nema potvrđenih slučajeva na svom teritoriju. Bolest pogađa sve vrste papkara, uključujući domaće i divlje, s inkubacijom koja traje od 2 do 14 dana.
Posljednja epidemija slinavke i šapa u Austriji zabilježena je prije više od 40 godina, u srpnju 1981. godine. Ove godine, slučajevi su se počeli pojavljivati diljem Europe, s prvim informacijama o izbijanju u Njemačkoj kod bivola 10. siječnja 2025., dok su Mađarska i Slovačka pogođene od 7. ožujka.
Virolog Norbert Nowotny s bečkog Veterinarskog sveučilišta naglašava da se suočavamo s izuzetno zaraznim virusom, koji se širi brže od svinjske kuge i predstavlja ozbiljnu prijetnju. Slinavka i šap najteže pogađa goveda, dok su ovce, koze i svinje rjeđe pogođene.