Čakovec

Bivši ministar osuđen na 24 godine zatvora zbog korupcije

Istaknuto

Popularno

Bivši španjolski ministar prometa u vladi premijera Pedra Sáncheza, José Luis Ábalos, osuđen je danas na 24 godine zatvora zbog više slučajeva korupcije, u jednom od najznačajnijih postupaka koji se vode protiv visokih dužnosnika povezanim sa Socijalističkom strankom.

Presudu je donio Vrhovni sud, koji je utvrdio da je Ábalos sudjelovao u nizu kaznenih djela, uključujući primanje mita povezano s nabavom zaštitnih maski tijekom pandemije COVID-19. Sud je kao otegotnu okolnost naveo i narušavanje javnog povjerenja, s obzirom na njegovu visoku političku funkciju.

U obrazloženju presude naglašeno je da djelovanje javnih dužnosnika vođeno privatnim interesima dovodi do gubitka institucionalne vjerodostojnosti i ugrožava stabilnost političkog sustava.

Unatoč izrečenoj kazni od 24 godine, španjolski zakon ograničava stvarno izvršenje zatvorske kazne na oko 16 i pol godina.

Nove objave: