Vanjske jedinice klima uređaja često krase fasade zgrada, iako to nije u skladu s pravilima. Novi zakon uvodi i kazne za ovaj prekršaj.
Građani tvrde da nemaju drugog izbora, pa su klima uređaji postavljeni na pročelja, čak i na zgradama koje su prošle energetsku obnovu. “Zgrade izgledaju loše, a šarenilo klima dodatno pogoršava situaciju. Mnogi će morati zamijeniti stare uređaje i cijevi,” istaknuo je Nedjeljko Tišljer, predstavnik stanara, za Dnevnik Nove TV.
Većina zgrada je u lošem stanju, a novi zakon stupa na snagu početkom godine, no neće se primjenjivati retroaktivno kako bi se izbjegle visoke kazne za stanare i izvođače. “Kazne za izvođače koji postavljaju klime na vidljiva mjesta mogu iznositi između 5000 i 10.000 eura, dok se suvlasnicima prijeti kaznama od 1000 do 5000 eura,” rekao je Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva graditeljstva.
Osim klima, novi zakon obuhvaća i preinake poput zatvaranja balkona ili lođa. “Neki stanari su legalizirali zatvaranje lođa, dok mnogi drugi to nisu učinili,” dodao je predstavnik stanara. “Problemi s upravljanjem zgradama traju već dugo, bez obzira na to radi li se o Splitu ili Karlovcu.”